Ampower Talent Institute
Career Planning App (Proof of Concept) Design Competition
2022 Online Award Ceremony

Ampower Talent Institute Career Planning App (Proof of Concept) Design Competition 2022 Online Award Ceremony will be held on 6 April 2022 (Wednesday).

Thank you for your participation and support to Ampower Talent Institute Career Planning App (Proof of Concept) Design Competition. After careful deliberation by the judges, winners from the 5 categories are selected. All winners will be notified individually, and the winners list and details will be uploaded to this website soon. We would like to invite you and your family to join our online ceremony.

The programme received overwhelming responses from over 10, 000 guests, school principals, teachers, students and industry representatives. Victor Lam, JP, Government Chief Information Officer of the HKSAR, Nick Chan, MH, JP, Convenor of Ampower Talent Institute, Sophia Chan-Yap, CEO of Ampower Talent Institute and Legislative Council Member The Hon Kenneth FOK Kai-kong, JP will be officiated at the Ceremony. The Hon Kenneth FOK Kai-kong, JP will also have a chit-chat with us. We will present awards to winning teams and will also invite some of them to present their works. The Awards Ceremony will take place virtually via Zoom and we would like to invite you to share our happiness together.

Programme Rundown

17:00 – 17:05
Encouragement Trailer
17:05 – 17:07
Ceremony starts by MC
17:07 – 17:10
Speech by Convenor
Nick Chan, MH, JP, Convenor of Ampower Talent Institute
17:10 – 17:13
Speech by CEO
Sophia Chan-Yap, CEO of Ampower Talent Institute
17:13 – 17:27
Chit Chat Session
Legislative Council Member The Hon Kenneth FOK Kai-kong, JP
Nick Chan, MH, JP, Convenor of Ampower Talent Institute
17:27 – 17:30
Speech by Guest of Honour
Victor Lam, JP, Government Chief Information Officer of the HKSAR
17:30 – 18:15
Thank you speech by student representative, results announcement, winning teams’ presentations and online group photo moment
18:15 – 18:20
Closing remarks by MC and End of Ceremony

Details

Time
5:00pm – 6:30pm
Date
06-04-2022 (Wednesday)
Enquiries
secretariat@ampowertalent.org
Format
ZOOM
Apply

Winning List

Career Compass & Skills Ladder Progression Mapping Competition
Winner
Diocesan Girls' School
Ho Nga Chi Megan
Chan Tsz Hei
1st Runner Up
St. Paul's Secondary School
Choi Lok Yin
Leung Kwun Yung
Ng Yeuk Yu
Chim Tin Wing Cynthia
2nd Runner Up
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
Li Tiantian
Chow Wing Chun
So Long Hin
Du Yan Shun
Outstanding Student Award
Liu Po Shan Memorial College
WONG SIU PANG
LEUNG YIK CHUN
Outstanding Student Award
Tsuen Wan Governmentsecondary School
Lau Yuet Ching
CV Module Building Competition
Winner
Pentecostal Lam Hon Kwong School
Chu Hui Chyun
1st Runner Up
Good Hope School
Lam Hau Laam
2nd Runner Up
Buddhist Sin Tak College
Chan Cham Hei
Outstanding Student Award
C.C.C. Kei Chi Secondary School
Chan Chak Fung
Outstanding Student Award
Fukien Secondary School
Cheung Chun Ming
Essential Skills & Personality Traits X-Ray Competition
Winner
Diocesan Girls' School
Ho Nga Chi Megan
Chan Tsz Hei
1st Runner Up
NT Heung Yee Kuk Yuen Long District Secondary School
Cai Ching Hang
Kung Ka Ho
Chan Yu Chung
2nd Runner Up
Holy Trinity College
Ng Vincy
Outstanding Student Award
Liu Po Shan Memorial College
LIN Shuqing
Cheng Yuet
Outstanding Student Award
Pope Paul Vi College
Kwan Yu Ching
Wong Man Yiu
Wong Tsz Ka
Graphical User Interface & Design Competition
Winner
Diocesan Girls' School
Lam Yan Tung Jovie
1st Runner Up
Diocesan Girls' School
Cheung Alice Hiu Yu
Chui Cheuk Ying
2nd Runner Up
Diocesan Girls' School
Ho Megan
Chan Tsz Hei
Outstanding Student Award
NT Heung Yee Kuk Yuen Long District Secondary School
Cai Ching Hang
Kung Ka Ho
Chan Yu Chung
Outstanding Student Award
TWGHs Wong Fut Nam College
Lau Hoi Lok Ian
Social Media Marketing Competition
Winner
TWGHs Wong Fut Nam College
Lau Hoi Lok Ian
1st Runner Up
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
So Nga Suet
Kuang Waiki
Cheung Sau Wan
2nd Runner Up
C.C.C. Mong Man Wai College
Ho Sing Yau
Yu Cheuk Chun
Lo Chun Kwan
Outstanding Student Award
Fanling Kau Yan College
Chan Kwan YI
Outstanding Student Award
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
Leung Yiu Tung
WEN LOK YI
CHAN HIU YU
CHEUNG WAI MAN
Stem Ambassador School Award (Competition)
C.C.C. Kei Chi Secondary School
Diocesan Girls' School
HKCWC Fung Yiu King Memorial Secondary School
Hong Kong Chinese Women's Club College
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
Liu Po Shan Memorial College
Lok Sin Tong Leung Kau Kui College
TWGHs S C Gaw Memorial College
STEM Ambassador School Award (Master Class)
Christian Alliance Cheng Wing Gee College
Diocesan Girls' School
Fanling Government Secondary School
Good Hope School
Hong Kong Chinese Women's Club College
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
Liu Po Shan Memorial College
Sheung Shui Government Secondary School
Tung Wah Group of Hospital Lo Kon Ting Memorial College
Yan Chai Hospital Tung Chi Ying Memorial Secondary School
STEM Ambassador Teacher Award
Good Hope School
Edwin Chu
Tung Wah Group of Hospital Lo Kon Ting Memorial College
CHIU SIU LEONG
Yan Chai Hospital Tung Chi Ying Memorial Secondary School
CHUNG SIU MING
Sheung Shui Government Secondary School
LEE PUI SHEUNG
Diocesan Girls' School
Ng Siu Wah
Hong Kong Chinese Women's Club College
Davy Ng Tsz Kit
Liu Po Shan Memorial College
TONG CHEUK CHUN
Christian Alliance Cheng Wing Gee College
WEN HUA YAN
Hong Kong Teachers' Association Lee Heng Kwei Secondary School
WONG TING FUNG
Fanling Government Secondary School
WONG WAI CHING
Diocesan Girls' School
Wong Wai Ying
STEM Proactive and Inquirying Minds Award (Primary)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
Faith Lee
The Hong Kong Chinese Christian Churches Union Logos Academy
Au Shun Long Colin
FDBWA Chow Chin Yau School
Cheung Lok Hei
S.K.H. Holy Spirit Primary School
Chu Hui Tak
S.K.H. St. Clement's Primary School
李文浩
San Wui Commercial Society School
LO MAN HO
St. Hilary’s Primary School
Choi Ho Hang
International Christian Quality Music Secondary And Primary School (Primary Section)
Chan Hin Yuk
Tak Sun School
Scofield Wong
STEM Proactive and Inquirying Minds Award (Secondary)
C.C.C. Kei Chi Secondary School
Chan Chak Fung
Pentecostal Lam Hon Kwong School
CHU HUI CHYUN
TWGHs Lo Kon Ting Memorial College
KwanChak Ki Martin
Po Leung Kuk Laws Foundation College
LAM YUI SAN
Hong Kong Chinese Women's Club College
LEUNG CHEUK LAM
Catholic Ming Yuen Secondary School
Andy Li
St. Teresa Secondary School
Liu Ka Kwan
Good Hope School
Lo Yik Sze
Raimondi College
OSCAR MAN
TWGHs Lo Kon Ting Memorial College
Rai Amisha
St. Teresa Secondary School
Tsoi Lok Yi
Hong Kong Chinese Women's Club College
WONG YI LAAM JADE
Hong Kong Chinese Women's Club College
WONG YAN HEI ANSON
Hong Kong Chinese Women's Club College
WONG YING LAM
Cheung Chuk Shan College
Yu Tsz Hin
STEM Talent Award
International Christian Quality Music Secondary And Primary School (Primary Section)
Chan Hin Yuk
S.K.H. Holy Spirit Primary School
Chu Hui Tak
Fukien Secondary School
Cheung Chun Ming
Islamic Kasim Tuet Memorial College
Khan Ummar Haryat
FDBWA Szeto Ho Secondary School
Ng Yan Ting
Islamic Kasim Tuet Memorial College
Rahman Md Aniq
TWGHs Lo Kon Ting Memorial College
Rai Amisha
Shatin Pui Ying College
She Chun Hin

Career Experience Program Ambassadors

Gifts Sponsorship

Supporting Organizations

© 2022 AMPOWER TALENT INSTITUTE